Jídelníček našich předků byl významně ovlivněn ročním obdobím a tím, co v místě rostlo a později tím, co si vypěstovali. Byli závislí na darech přírody. Lovili zvěř a sbírali rostliny, plody, semena, houby a kořínky.
Ve středu Evropy se nejvíce dařilo dubům a bukům. Jde o posvátné stromy, které se kdysi vysazovaly stejně jako dnes ovocné stromy. Mělo to svůj důvod. K nejvýznamnějším plodinám té doby totiž patřily oříšky. Do této skupiny přitom tehdy spadaly i žaludy a bukvice. Jejich užití bylo široké a už tehdy se část sběru odevzdávala tehdejším vládcům. Žaludy se užívaly na výkrm dobytka, v hladových letech se z nich mlela mouka a užívaly se i jako kávová náhražka. Sběr žaludů se konal v den svatého Michala, 29. 9., který doprovázel významný obřad. Ke stravě se žaludy ve středu Evropy udržely až do středověku. Ale byly dobré i během první světové války.
Dalšími důležitými plody byly v minulosti vedle žaludů i bukvice. Jde o jedny z nejchutnějších oříšků, které můžete v přírodě nalézt. Krmil se jimi dobytek i lesní zvěř. Nicméně i člověk je užíval jako zdroj kvalitního oleje. Loupané bukvice totiž obsahují 48% oleje. Pozor však, obsahují i jedovaté látky, které však nepřecházejí do oleje. Lisovaný bukvicový olej můžeme srovnat s olivovým olejem. Olej se z bukvic vyráběl na pomezí moravsko-slovenských hranic ještě v první polovině dvacátého století. Bukvicový olej se užíval ke smažení, k omastění brambor, potíral se jím opečený chléb a užíval se i jako lék. Výtlačky se dávaly dětem jako pamlsky. Během první světové války, kdy byl velký hlad, bylo dokonce zakázáno krmit bukvicemi dobytek. Loupané bukvice se pak běžně prodávaly jako pochoutka ještě na počátku minulého století. Stejně jako z žaludů se i z bukvic jvyráběla náhražka kávy.
Pozor syrové mohou způsobit nevolnost
Na bukvicích si můžete i dnes, byť je to poněkud kontroverzní. Syrové jsou jedovaté, je tomu proto, že obsahují mírně jedovatý fagín, který ve větším množství může způsobit bolest hlavy, žaludku, průjem, zvracení i pocity zdánlivé opilosti. Pokud si jich chcete dopřát větší množství, doporučujeme vám je nejprve opražit.
Co jste o bukvicích ještě nevěděli
Kromě spousty olejů bukvice obsahují 8-29% bílkovin, dále pak sacharidy, škrob, celulózu, kyselinu kumarovou, vanilovou, ferulovou, jablečnou a citronovou. Mimo toho je v nich skryto i 6% minerálních látek, saponiny a až 16% vody. Jsou rovněž i bohatým zdrojem B6, riboflavinu, thiaminu, manganu, draslíku, mědi, omega 3 mastných kyselin a podobně.
Každý rok není hojným rokem. Opravdu hojné roky jsou pouze jednou za 8-10 let. Dost jich najdete každé 3-4 roky. Mezitím jsou chudé roky, kdy najdete jen málo bukvic nebo pouze prázdné skořápky bez jadérek anebo vůbec nic.