Také se vám už někdy stalo, že jste se ocitli na místě, kde jste dosud nikdy nebyli a přesto to tam znáte? Už jste někdy dopředu věděli, jaký bude sled událostí? Nebo jste potkali člověka, o němž jste měli dojem, že ho znáte odjakživa? Tak to jste právě zažili, co dokáže tajuplný fenomén déjà vu.
Tento zajímavý a do nedávna nevysvětlitelný jev, alespoň jednou prožilo až 80% zdravých lidí. Přítrž tajemnu učinili až odborníci z lékařské fakulty a Ceitecu Masarykovy univerzity v Brně, kterým se podařilo dokázat, že déjà vu velmi úzce souvisí s mozkovými strukturami, které se podílí na zajištění paměti.
Velké odhalení o déjà vu
Vědci zjistili, že ti, kteří mají zkušenost s déjà vu mají menší mozkové struktury než ti, jež s tímto “klamem” nemají žádnou zkušenost. Pozor, nejde o žádnou hypotézu! Čeští vědci přinesli o svém tvrzení jako první nějaký důkaz. Výzkum porovnával mozky jedinců a došli k zajímavému zjištění. U lidí s déjà vu a bez déjà vu se od sebe významně lišily struktury šedé hmoty, a to především v hipokampu a ve spánkových lalocích, kde je centrum pro paměť a vzpomínky. Odborníci z toho vyvedli domněnku, že déjà vu úzce souvisí s fungováním hipokampů. Pokud se vyskytne nějaká “chyba v systému”, objeví se i déjà vu. Vliv má i přílišné dráždění této oblasti, což způsobuje např. spánková deprivace nebo stres v časném dětství. Díky tomu se pak vytvoří falešné vzpomínky. Zajímavé také je, že déjà vu před svým záchvatem prožije velké procento epileptiků.
Je tedy snad déjà vu příznakem epilepsie?
U zdravých lidí není příznakem nějaké nemoci, je spíše znakem inteligence. Odborníci zjistili ještě jednu skutečnost a tou je to, že déjà vu pociťují mnohem častěji lidé s vyšším vzděláním.
Co je jejich skutečným spouštěčem, je však stále ještě jedno veliké tajemství…